Czym jest inhalacja? Jaki inhalator wybrać? Czym jest nebulizacja?

Czym jest inhalacja? Jaki inhalator wybrać? Czym jest nebulizacja?

            Choroby układu oddechowego to jedne z najczęściej występujących chorób w naszym organizmie. Wystarczy okres zimowy, a już można ogłaszać początek sezonu na przeziębienie, kaszel i katar. W takich wypadkach bardzo często pomocna jest inhalacja, choć niewiele osób wie, że pomaga ona na różne inne schorzenia.

Czym jest inhalacja?

            Według medycznej definicji, inhalacja jest procesem dostarczania leczniczych substancji do drzewa oskrzelowego oraz pęcherzyków płucnych. Formą podania leków jest para wód mineralnych lub aerozol leczniczy. Zwykle leki w ten sposób przedostające się do naszego organizmu działają rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, rozrzedzają zalegającą w nich wydzielinę oraz działają przeciwzapalnie. Czasami za pomocą inhalacji podaje się także antybiotyki.

Na jakie choroby pomaga inhalacja?

            Przede wszystkim są to rzecz jasna choroby układu oddechowego. Musimy więc tu wymienić astmę oskrzelową, zapalenie płuc czy rozedmę płucną. Jednak inhalacja z odpowiednimi substancjami czynnymi może być skutecznym środkiem łagodzącym objawy przy mukowiscydozie, nadciśnieniu tętniczemu płuc czy przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inhalacja jest działaniem leczniczym, więc nie powinniśmy wykonywać go samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, co dotyczy także leczniczego inhalowania się przy dużym kaszlu.

Jak działa inhalator?

            Anatomia układu oddechowego nie jest przystosowana do wdychania jednostek większych niż 5 mikronów. Aby dotrzeć do zatok nosowych, oskrzeli czy płuc należy używać molekuł mniejszych. Dlatego wybierając inhalator musimy pamiętać o tym, jakie jego zastosowanie przewidujemy. Nie wszystkie maszyny, które są dostępne na rynku, oferują tak małe jednostki. Są one wówczas przeinaczone do leczenia tchawicy, krtani oraz oczyszczania jamy nosowej.

Rodzaje inhalatorów

            Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów inhalatorów. Tylko jak się w nich wszystkich połapać? Przede wszystkim wyróżniamy trzy rodzaje tego sprzętu medycznego. Pierwszym jest inhalator ciśnieniowy z dozownikiem (także inhalatory proszkowe). To inhalatory fabrycznie wyposażone w specjalne farmaceutyki, które mają za zadanie działać na konkretne schorzenia. Nie są więc one sprzedawane jako urządzenie jako takie, ale jako narzędzie do konkretnego działania. Drugim rodzajem jest inhalator ultradźwiękowy. Tworzy on małe molekuły za pomocą ultradźwięków. W tym wypadku nebulizacja molekuł, a więc metoda rozpylania cząsteczek farmaceutyków, jest bardzo szybka, a praca inhalatora cicha. Trzecim rodzajem jest inhalator kompresorowy. Mgiełka danego preparatu jest tu uzyskiwana poprzez pracę powietrza sprężonego i odpowiednio ukierunkowanego. To najtańszy i najpopularniejszy rodzaj inhalatorów.

            Wybierając inhalator należy pamiętać, że nie każdy nadaje się do użytku domowego. Wystarczy zastanowić się nad tym, do jakich celów potrzebujemy inhalatora i dobrać takie jego parametry, by mieć pewność, że będzie on częściej używany i przyczyni się do poprawy naszego zdrowia.

raty przez internet leasing przez internet

Śledź nas na Facebooku

raty przez internet leasing przez internet