Rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych a rowery trójkołowe

Rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych a rowery trójkołowe

Rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych a rowery trójkołowe

Rower wyposażony w trzy koła nie jest wyłącznie sprzętem dla dziecka, które dopiero uczy się go prowadzić. Zaprojektowane i stworzone szczególnie z myślą o osobach wymagających długiej rehabilitacji, w ramach której muszą unikać obciążania kręgosłupa i stawów, są doskonałym sposobem na przemieszczenie się również dla nastolatków, dorosłych i starszych.

Rower trójkołowy – lepsza kondycja i zdrowie

Znacząca różnica, dzięki której rowery trójkołowe są bezpiecznie używane przez osoby objęte rehabilitacją to rozłożenie środka ciężkości w inny sposób, niż w przypadku jednośladów. Dzięki temu sylwetka jest bardziej stabilna podczas manewrów, nie ma konieczności pochylania ciała i wykorzystywania go całego do zmiany kierunku jazdy. Osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą cieszyć się aktywnością, która poprawia kondycję, zwiększa wydolność i dodatkowo wzmacnia mięśnie. Rower trójkołowy przeznaczony jest także dla osób z niepełnosprawnościami. Modele te posiadają przednie koło z napędem, co ułatwia ich prowadzenie i zachęca do aktywności połączonej z rehabilitacją. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania ze środków PERON z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) oraz MOPS, jeśli odpowiednie dokumenty wykażą, że rower trójkołowy jest niezbędny do rehabilitacji.

Rower trójkołowy dla każdego – niezależnie od wieku?

Takie rozwiązanie zaleca się szczególnie tym osobom starszym, które cierpią na zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, schorzenia reumatoidalne lub niedowład kończyn. Umożliwia ono pokonywanie większych odległości bez bardzo dużego wysiłku. Przed zakupem roweru należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest waga – im wyższa, tym trudniej będzie go prowadzić przez pasy lub wyprowadzać z garażu. Najczęściej modele dla osób dorosłych ważą od 20 do 30 kg. To dość dużo, jednak jest to ważne dla utrzymania stabilności. Jazda na rowerze trójkołowym wymaga krótkiego przygotowania i nauki – zasady prowadzenia nieco różnią się od poruszania się na rowerach dwukołowych. Plusem jest nie tylko brak konieczności manewrowania ciałem podczas skręcania, ale też brak konieczności zsiadania z roweru podczas zatrzymywania się.

Rower trójkołowy doskonałym narzędziem terapeutycznym

Ta forma aktywności to nie tylko mnóstwo radości, ale również korzystny wpływ na zdrowie. Jazda na rowerze trójkołowym wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, stabilizację kręgosłupa, likwiduje niewielkie przykurcze i zwiększa wydolność. Niewątpliwą zaletą jest także poprawa przemiany materii – osoby borykające się z zanikiem mięśni czy schorzeniami reumatoidalnymi nie mają możliwości ani siły pokonywać dużych odległości na piechotę. Z tego powodu często dodatkowym problemem są zaburzenia metaboliczne. Rower trójkołowy to sposób na wprowadzenie w życie aktywności fizycznej, a to z kolei ma korzystny wpływ na przemianę materii. Ponadto wykorzystywany jest narzędziem terapeutycznym w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego oraz stwardnienia rozsianego. Trzy koła - jedno z przodu i dwa z tyłu ustawione w dwuśladzie sprawiają, że rower sam utrzymuje równowagę. Dzięki temu łatwiej jest zatrzymać się i odpocząć bez zsiadania z niego. Zaletą jest także wyposażenie w skrzynie ładunkową między tylnymi kołami, która umożliwia przewożenie zakupów lub rzeczy osobistych niezbędnych w podróży.

Zajęcia rehabilitacyjne to nie tylko nudne i monotonne ćwiczenia! Zastosowanie roweru trójkołowego w terapii zapewnia:
stabilizację kręgosłupa
wzmocnienie mięśni
poprawę kondycji.

Jest również przyjemną formą spędzania czasu i troski o aktywność ruchową. Poznaj zalety tego rozwiązania i przekonaj się, jak skorzystać z niego taniej!

Śledź nas na Facebooku