Dysfunkcja integracji sensorycznej

Dysfunkcja integracji sensorycznej

Dysfunkcja integracji sensorycznej, a terapia specjalistycznym sprzętem

Zaburzenia integracji sensorycznej, czyli prawidłowej organizacji bodźców przypisywane są przede wszystkim dzieciom. Pierwsze etapy życia dziecka, w których zmysły rozwijają się w szybkim tempie to moment, gdy pojawiają się problemy. Nieprawidłowe przetwarzanie wrażeń zmysłowych dotyczy również dorosłych. Rozwiązaniem i jedynym sposobem na usprawnienie pracy systemów sensorycznych w obu przypadkach jest terapia integracji.

Integracja sensoryczna – co to właściwie jest?

Zmysły, a więc dotyk, wzrok, słuch, równowaga i czucie ruchu przekazują do mózgu bodźce, które następnie są rozpoznawane, segregowane i interpretowane. Następnie mózg tworzy reakcję, która jest odpowiednia do sytuacji bazując nie tylko na dostarczonych informacjach, ale również wcześniejszych doświadczeniach. Zaburzenia integracji sensorycznej powstają, gdy układ nerwowy w sposób niewłaściwy organizuje wrażenia sensoryczne, co oznacza, że dysfunkcja nie powstała w wyniku uszkodzenia pracy zmysłów, a nieprawidłowego przetwarzania bodźców. Objawami dysfunkcji integracji sensorycznej są:

 • opóźniony rozwój mowy

 • niewłaściwy poziom skupienia uwagi, roztargnienie

 • nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej

 • wzmożona lub też obniżona wrażliwość na bodźce

 • obniżony poziom koordynacji ruchowej.

Motoryka a integracja sensoryczna

U osób, a w szczególności dzieci do lat 7 pojawić się mogą zaburzenia posturalne, w wyniku których pojawią się dysfunkcje poszczególnych umiejętności motorycznych. Wśród nich znajdują się:

 • koordynacja w obrębie jednej strony – to znaczy, że nie jest problemem posługiwanie się raz jedną, raz drugą ręką

 • koordynacja obustronna – pojawia się problem w wykonywaniu czynności, w które zaangażowane są obie strony ciała, na przykład dwie nogi podczas wskakiwania na podest

 • problemy z równowagą

 • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe – objawia się problemami z chwytaniem i trzymaniem przedmiotów lub utrzymaniem sylwetki w pozycji wyprostowanej

 • problemy z zadaniami manualnymi.

Terapia kluczem do przywrócenia równowagi

Leczenie zaburzeń integracji sensorycznejrozpoczyna się od postawienia diagnozy oraz opracowania programu zajęć i ćwiczeń. Terapia odbywa się w gabinecie rehabilitacyjnym z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów do integracji sensorycznej, takich jak piłki, huśtawki, trampolinki, drabinki, wałki. Dobrze wyposażony gabinet to podstawa w dostosowaniu programu do potrzeb dziecka. Terapia nazywana jest „naukową zabawą”, gdyż wykorzystywane sprzęty i czynności na nich wykonywane (toczenie w beczce, huśtanie na hamaku) są przyjemne i jednocześnie usprawniają prasę systemów sensorycznych i układu nerwowego. Jest to możliwe na dwa sposoby:

 1. ograniczenie lub całkowite wyhamowanie bodźców niepożądanych, jeśli ma się do czynienia z nadwrażliwościami sensorycznymi

 2. dostarczenie silnych bodźców, jeśli systemy sensoryczne są podwrażliwe.

Sala terapeutyczna musi być odpowiednio przystosowana do wykonywanych ćwiczeń oraz wyposażona w przyrządy do stymulacji systemu dotykowego, proprioceptywnego, wzrokowego, słuchowego, węchowego oraz przedsionkowego.

Śledź nas na Facebooku