raty przez internet leasing przez internet

Program Aktywny Samorząd: dofinansowanie na skutery inwalidzkie 2019

Program Aktywny Samorząd: dofinansowanie na skutery inwalidzkie 2019

Program Aktywny Samorząd: dofinansowanie na skutery inwalidzkie 2019

Rok 2019 jest przełomowy dla osób z niepełnosprawnościami. Państwowy Fundusz Zdrowia osób Niepełnosprawnych utworzył Program Aktywny Samorząd, którego działanie przewiduje między innymi dofinansowanie do zakupu skutera rehabilitacyjnego, a także wyposażenia elektrycznego do wózków ręcznych. Celem zmian w 2019 roku jest przełamanie barier i umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami czynny udział w życiu społecznym, bez ograniczeń i utrudnień.

Wnioski na dofinansowanie na skutery inwalidzkie 2019

Osoba, która ubiega się o pomoc w zakupie skutera rehabilitacyjnego musi spełniać określone warunki:

  1. Znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16 roku życia.

  2. Dysfunkcja narządu ruchu powodująca problemy w samodzielnym przemieszczaniu się.

  3. Zgoda lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania.1

Termin składania wniosków ustala właściwe dla miejsca zamieszkania Powiatowe Centrum Rodzinne (PCPR) lub Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR/MOPS). W większości ośrodków przyjmowanie wniosków o dofinansowanie na skutery inwalidzkie 2019 już się rozpoczęło, a ostateczna data, do której można je dostarczyć to 31.08.2019 rok. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5000 zł z wkładem własnym wnioskującego wynoszącym 35 proc.

Skuter inwalidzki – pojazd, który pozwala podążać do celu

Osoby z dysfunkcją ruchu mogą przemieszczać się łatwiej i szybciej. Skutery inwalidzkie dają ogromne możliwości, które wcześniej nie były dostępne. Jednym i jednocześnie największym atutem jest pozwolenie osobom z niepełnosprawnościami na samodzielność. Bez względu na przyczynę takiego stanu zdrowia jest ina niezwykle ważna. Skuter inwalidzki jest pojazdem elektrycznym, który rozwija większą prędkość niż wózek inwalidzki. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba posiadać żadnych dokumentów, by móc się nim poruszać.

Wybierając skuter rehabilitacyjny zwróć uwagę na:

  • Funkcje skutera – w ofertach sklepów ze sprzętem do rehabilitacji znajdują się modele o różnym przeznaczeniu. Niektóre z nich są stricte terenowe, świetnie nadają się do jazdy po nierównościach, inne będą typowo miejskie. Warto więc dobrać jego parametry również na podstawie miejsca, w którym osoba z niepełnosprawnościami będzie z niego korzystać.

  • Wagę – jeśli osoba użytkująca skuter będzie musiała samodzielnie wyprowadzać go z garażu lepszą opcją będzie wybranie lżejszego modelu.

  • Dodatkowe parametry, takie jak koszyk, kółka przeciw-wywrotne, obracany i przesuwny fotel, odchylane podłokietniki, możliwość regulacji siedziska, kąta oparcia i kierownicy, amortyzacja kół, regulowany zagłówek, światła, wypełnienie i ergonomia siedziska.

  • Moc – większość skuterów inwalidzkich rozwija prędkość nie większą niż 15 km/h. Jest to bezpieczna prędkość, która umożliwia przemieszczanie się osoby z niepełnosprawnościami bez ryzyka.

1https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/jst/aktualnosci/aktywny-samorzad-2019/index.html

Śledź nas na Facebooku