Pościel wełniana a jej zdrowotne właściwości

Pościel wełniana a jej zdrowotne właściwości

Pościel wełniana a jej zdrowotne właściwości

Coraz więcej osób ma problemy ze snem. Wynikać to może z wielu problemów, a jednym z nich jest alergia. Oczywiście warto najpierw sprawdzić, jaki jest dokładny powód, jednak jednym ze sposobów na poradzenie sobie z alergią w trakcie snu jest zmiana pościeli. W tym kontekście doskonale sprawdza się wełna, która ma liczne właściwości zdrowotne.

Dlaczego przy śnie alergia może być problemem?

Jak pokazują badania, z roku na rok wśród nas przybywa alergików. W ciągu ostatnich stu lat niemalże co piąty z nas stał się alergikiem1. To bardzo dużo, dlatego problem ten stał się widoczny. Ale czemu w kontekście snu i pościeli?

Wiele pyłków, które pojawiają się w okolicach wiosny, z łatwością przedostaje się do mieszkania i wnika w miejsca, z których trudno je usunąć. Najlepszym do tego obszarem jest łóżko. Tutaj mamy wiele materiałowych elementów, które mogą nadać się jako „przechowalnia” pyłków.

Podobnie zresztą dzieje się z innymi alergennymi czynnikami, jak na przykład z prostym kurzem. Wnika on w miękką kołdrę czy poduszki i nie przemieszcza się wówczas samoczynnie, pod wpływem ruchów powietrza. Gdy kładziemy się do łóżka, wzbijamy go wokół siebie, tworząc doskonały anturaż dla alergików.

Zmiana pościeli, zmianą na lepsze?

Pomyśl zatem o zmianach pościeli, by móc pozbyć się problemów. Tylko jaki jej rodzaj sprawi, że kurz czy inne drobinki z powietrza nie będą łatwo wczepiały się w strukturę materiału? Odpowiedź jest prosta – to wełna.

Jest to materiał niezwykle naturalny, pokryty lanoliną. Jest to związek pochodzenia zwierzęcego, tłuszcz, który zapobiega wczepianiu się drobinek kurzu czy pylących trwa i drzew. To oznacza, że w leżącej kołdrze z wełny zbierze się o wiele mniej drobinek alergizujących niż w przypadku kołdry z innych materiałów.

Ważna jest także cała pościel, bowiem syntetyczne, sztuczne materiały sprawiają, że kołdra przejmuje dużo więcej drobinek niż normalnie. Warto zadbać o obie formy ochrony przed alergią oraz przed roztoczem. Należy pamiętać, że roztocza są szkodliwe nie tylko dla osób uczulonych, dlatego warto się przed nimi chronić.

Nie tylko na alergię

Ale jak się okazuje, pościel może mieć wpływ także na inne kwestie, nie tylko na kurz i roztocza pojawiające się w powietrzu. Bowiem największym problemem są zmiany temperatur przy takich schorzeniach jak:

  • Dolegliwości bólowe pourazowe,

  • Reumatoidalne zapalenie stawów,

  • Choroby zwyrodnieniowe stawów czy kręgosłupa,

  • Stany zapalne ścięgien czy mięśni.

Dlatego warto szukać rozwiązań, a zmiany temperatury najbardziej odczuwamy w nocy. Wówczas działanie organizmu jest przytłumione, to znaczy działa on nieco wolniej. Przez to wolniej przetaczana jest krew i odczucie zimna wzrasta.

Dlatego pościel i kołdra wełniana mogą sprawić, że problemy te znikną. Wełna jest naturalnym termosem – utrzymuje ciepło. To sprawia, że stabilna temperatura wpływa na jakość snu oraz odczucie bólu w stawach, mięśniach czy ścięgnach. Warto o tym pamiętać.

Śledź nas na Facebooku