Temperatura ciała- kilka ciekawostek

Temperatura ciała- kilka ciekawostek

TEMPERATURA CIAŁA KILKA CIEKAWOSTEK

Wbrew powszechnej opinii, temperatura ciała może się nieco różnić w zależności od miejsca pomiaru, cyklu dobowego, aktywności fizycznej, wieku, a u kobiet dodatkowo zmienia się wraz z poszczególnymi fazami cyklu.

Najniższe wartości temperatury są obserwowane między godziną 23.00-3.00, a najwyższe między 10.00-18.00. Przy aktywnej pracy mięśni temperatura ciała może podnieść się o 0,5 stopnia. Niemowlęta ze względu na słabo wykształcony jeszcze ośrodek termoregulacji mogą mieć większe wahania temperatury od 36,2 C w godzinach porannych do 37 C w trakcie dnia, a osoby starsze mogą mieć niższą temperaturę od osoby w „sile wieku” o 0,5 stopnia z uwagi na obniżony metabolizm.

Te wskazania oznaczają prawidłową temperaturę w zależności od miejsca w którym wykonamy pomiar: za pomocą termometru elektronicznego, termometru bezdotykowego, termometru kontaktowego (różne źródła mogą podawać nieznaczne zmienny zakres temperatury)

  • pod pachą 35,3-37,1 C

  • na skroni 36,3-37,8 C

  • w jamie ustnej 35,9-37,5 C

  • w uchu 35,8-37,8

  • w odbytnicy 36,5-37,9 C

Gdy temperatura spada poniżej 35 C, mówi się o hipotermii, która zachodzi w przypadku znacznego wyziębienia, jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjenta. Temperatura powyżej 37,5 traktowana jest jako stan podgorączkowy- nie ma konieczności obniżania temperatury. Temperatura 38 C traktowana jest już jako gorączka- pij dużo wody, aby się nie odwodnić, skonsultuj z lekarzem czy należy podać leki obniżające gorączkę. Temperatura 38,5 C wymaga konsultacji z lekarzem i podania zaleconych przez lekarza leków przeciwgorączkowych, temperatura powyżej 40 C jest niebezpieczna dla zdrowia, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Śledź nas na Facebooku