Rehabilitacja pocovidowa

Rehabilitacja pocovidowa

Rehabilitacja pocovidowa

COVID-19 wpłynął negatywnie na wiele aspektów życia, a swoje piętno odcisnął też na zdrowiu wielu osób. Pacjenci, które szczególnie ciężko przeszły zakażenie, często potrzebują specjalistycznej rehabilitacji. Jakie wymaganie powinna spełniać? Jaki sprzęt pozwoli uzyskać najlepsze efekty?

Jakie cele powinna mieć rehabilitacja pocovidowa?

Chociaż spektrum objawów koronawirusa obejmuje wiele symptomów, to najczęstsze i najpoważniejsze są dolegliwości związane z układem krążeniowo-oddechowym. To na poprawie stanu narządów z nim związanych najczęściej koncentruje się profesjonalna rehabilitacja. Chorzy często nie mają również sił, ponieważ choroba zdecydowanie nadszarpnęła ich wytrzymałość. Odpowiedni zestaw ćwiczeń w spokojny i dostosowanym do pacjenta tempie powinien pomagać stopniowo przywracać kondycję i ogólną sprawność. Nie zależy także lekceważyć sfery psychiki, zatem rehabilitacja musi skupić się również na dbaniu o tę sferę zdrowia.

Jakie wymagania przed rehabilitacją stawia Ministerstwo Zdrowia?

Aby zapobiec nieuczciwym praktykom i zapewnić pacjentom jak najwyższy standard usług, wyposażenie sanatoriów zostało ściśle sprecyzowane przez osobną ustawę. Zakłada ona obecność przynajmniej 10 wyspecjalizowanych sprzętów, pomagających pacjentom powrócić do zdrowia. Lista obejmuje m.in. stanowisko do tlenoterapii, pulsoksymetr, spirometr, defibrylator, stół drenażowy i inne. Dodatkowo sanatoria powinny posiadać sprzęt pozwalający na rozwijanie kondycji i wracanie do dawnej sprawności. Najczęściej wymieniane są rowerki treningowe czy klasyczne bieżnie.

Dlaczego odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny jest tak ważny?

Zakup odpowiedniego sprzętu pomaga nieraz uratować życie. Jest również konieczny w diagnostyce oraz bieżącym badaniu postępów. Osoby, które przeszły tak wyniszczającą chorobę jak COVID-19, muszą mieć zapewnioną profesjonalną opiekę, ponieważ w przypadku zaniedbań, mogą nigdy nie wrócić do pełni sprawności. Życie z powikłaniami może nieść poważne zagrożenie dla zdrowia, więc nie należy lekceważyć zagrożenia. Ponadto sprzęt należy kupować wyłącznie w odpowiednich sklepach, ponieważ miejsca o wątpliwej reputacji mogą sprawić, że przyrządy, zamiast pomagać, będą tylko dodatkowo szkodzić.

Jakie urządzenia są szczególnie ważne w rehabilitacji po COVID-19?

Do najważniejszych urządzeń, które pomagają walczyć ze skutkami powikłań po koronawirusie, należą inhalatory i pulsoksymetry. Pierwsze służą rozpylaniu specjalnych aerozoli, które, w zależności od składu, mogą pomagać w różnych dolegliwościach układu oddechowego. Pulsoksymetry to zaś przyrządy służące badaniu stopnia natlenienia krwi i są konieczne w diagnostyce wielu schorzeń. Oba te urządzenia powinny się znaleźć we wszystkich sanatoriach, które chcą przyjmować tzw. ozdrowieńców.

Najlepszej jakości sprzęt w atrakcyjnych cenach – tego możesz spodziewać się po zakupach w naszym sklepie. Oferujemy profesjonalne wyposażenie domowych i profesjonalnych oddziałów, więc nie czekaj, tylko sprawdź ofertę już teraz!

Zdrowie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Śledź nas na Facebooku